Namen van de Drentse smeden per plaats per smederij. Veel smeden kwamen in de eerste helft van de 19e eeuw uit Duitsland. Deze hebben een * achter hun naam.

PLAATS (R-Z) - ADRES SMEDERIJ - ACHTERNAAM - VOORNAAM - BEGINJAAR - EINDJAAR

Laatste versie 28-03-2019

RODEN Zwolse lijst 1475 Smyt Seyne ~1475 ? Kramer Harm ~1794-? Brink Evert Gerrits ~1831-? Zuideinde 161 Kramer Coenraad ~1819-~1851 Heerestraat Liewes Albert 1891-1916 Liewes Evert 1917-? Liewes Egbert ?-? Julianaplein Smit Jan ?-1848 Smit Harm Jans ?-~1870 Smit Jan ?-~1900 Leeksterweg Van der Ploeg Hendrik ?-? Norgerweg Smit Philippus Johannes ?-~1916 Smit Libbertus (Bertus) ?-~1955 Schoolstraat 9 Zuiderveld Rikkert & Lambertus ~1911-? Schoolstraat 20 Cazemier Hinderikus (Rieks) ~1880->1898 Schoolstraat "BORO" Bosker, Hendrik en Arie ?-?

RODERWOLDE Hoofdstraat 52 Van der Veen J. (Lammert) 1902-? Van der Veen Hans ?-? Van der Veen Henk ?-? Voorsteweg Palthe* Harm 1839-1888 Palthe Hindrik Harms 1888-1902

ROGAT ten Have Jacob ?-? Rogat 12 Huisjes Mechanisatie 1994-?

ROLDE Zwolse lijst 1475 Smyt Gelmer ~1475 omgeving Kerkbrink Smit Jan 1612-1643 Smit Jan (2e) 1643-1654 Smit Jan (3e) 1672-? Smit Otte 1612-? Smit Herman 1643-1654 Smit Albert Huysinge 1672-? Smit Remmelt Berents 1689-1714? Smit Berent 1728-1735 Jans Berent ?-1754? Smit Remmelt Berents 1735-1742 Smit Beerent Remmels 1742-1754? Jans Lourens 1754?-1774? A 2 (voor de kerk) de Vries Henderikus ?-1864 van der Woude Jacob 1875?-1889 van Wijk Emrik 1889-1910 hoek B.Reindersstraat/Asserstraat De Vries Henderikus "Rieks Smit" 1865-1893 Burg. Reindersstraat 19 Suichies Anne 1939-1955 Grolloërstraat 6 Suichies Jan 1885-1912 Grolloërstraat 4 Suichies Emrik "smid Em" 1912-1928 Suichies Egbert "Ep" 1949-1960 naast no. 4 Suichies Emrik "smid Em" 1928-1930 van der Velde Auke 1933-1955 Suichies Albert 1955-1983 Hanebijtershoek Broeckman Mr. Lambert 1689-1705 Kamps Kamps Jan 1859-1874 Hoofdstraat 5 Cornelis Mr. Beerent 1684 1694 Smit Cornelis 1694 ? Jans Lourens 1775- 1801 Smit Jan Lourens 1801-1816 Kamps Geert 1816-1820 Smit Lourens Jan (Louwe) 1820-1832? Smit Lourens Jans (Louwe) 1832?-1865 hoek Hoofdstr./Nijl.str. Kamps Jan 1853-1875 Nijlanderstraat 1 Kamps Geert 1820-1861 Kamps Egbert 1861-~1900 Kamps Geert ~ 1900-~1925 Kamps Evert ~1925-~1950 Kamps Geert en Jan ~1950-~1982 Nijlanderstraat 6 Jans Berend 1728-1754? Schoolstraat 1? Groenewoud Remmelt Berends 1714-1745? Groenewoud Berent Remmelts 1745?-1757 Jans Lourens 1757-1774 Stationsstraat 9 van Schooneveld Lambertus 1923-1923

ROSWINKEL Gerrits Jurrien ~-1800 T. H. ~1853-? Koning J. ?-1924 Wilken H. ~1919->1930 Wierenga G. ?->1946

RUINEN Brink Kloeze Koert ~1860-~1871 Kloeze Jannes ~1871-~1899 Kloeze Albert ~1899-~1912 Kloeze Jans Alberts ~1912-1916 Buning Berend ?-~1867 Westerstraat 12 de Wit Hendrik Cornelis ? ~ 1870 de Wit Jan ~ 1870 1903 de Wit Hendrik 1903 ? ? Hofman H. ~1923 ? ? Bralten J. 1936 ? Westerstraat Nijstad Jacob ~1928-~1941 Nijstad H. ~1941->1950 Nijstad Jakob >1950-1993

RUINERWOLD Wolddijk Lotterman Harm 1877-? Oosteinde 98 Lotterman Gebr. R en H. ?-1934 Lotterman H. 1934-? Wolddijk 74 Lotterman ?-1965 Wolddijk 41 Lotterman 1965-? Dijkhuizen 31 Koning P. ?-? Prik H. ~1865-? Dijkhuizen 85 Kuiper Andries 1870-1902 Kuiper Albert 1902-1933 Wobben Albert 1933-1957 Kleene J. 1957-1977 Dijkhuizen 101 van der Veen Hendrikus 1857-1892 van der Veen Johannes 1892-1917 van der Veen Jan 1917-1958 van der Veen Johannes 1958-1970 Larijweg 170 Kleine Hendrik 1996-heden (smederijmuseum)

SCHOONEBEEK Anholt J. ~1860-? C 101 Stevens Gebr. BH & TJ ?-1936 Stevens T.J. 1936-? Europaweg 68-70 Blancke Gerhard Bernhard 1870-? Blancke Jan 1936-1952 Oving Albertus Berend 1952-1963 Europaweg 94c (A 56) Blancke Jan 1907-1936 Dorgelo Jan 1936-1951 Europaweg 120 Kramer Bernhardus Johannes ?-1889 Kramer Gerrit 1889-1913 Europaweg 164 Oving Berend 1940-1946 Europaweg 166 Schutten Gerhard 1917-1952 Klingenberg Johannes 1946-1966 Europaweg 173 Kramer Johannes Bernardus 1870-1881 Evers Evert 1862-1896 Kramer Steven 870-~1920 Europaweg 180 Blancke Gerrit 1919-1946 Blancke Gerhard Bernhard 1946-1982 Middendorp 16 Blancke Gerhard Bernhard 1862-1870

SCHOONLO Snippe Willem 1932-1935 Zuiderweg Geert 1935-1942 Schaaphok Willem 1942-1960

SCHOONOORD Appeloo L. ~1873-? Hoogeveen H. ~1877-1912 De Groot H. ~1927-~1947 Borghardt Jan S. 1862-1868? Borghardt ? 1868?-? Borghardt Jan S.?-1930 Weggemans W. 1930-? Slenerweg 37 Hamberg Johannes & Zn. ~1928->1946 Hamberg Henk en Eef >1946-?

SLEEN Bannerschultestraat 9 Lanting Harm 1931-? Lanting Jan ?->1951 Menso Altingstraat 6 Smit Hendrik Coops 1796?-1823 Smit Koop 1827-1840 Stoffers Steven 1840-1858 Sikkinga Johannes 1858-1878 Bussemaker Harmannus 1878-1925 Lanting Harm 1925-1931 Gebben Fr. 1931->1938

SMILDE Boerhof Pieter ?-? Jansen K. ~1847-? Bloemberg Roelof Hendriks ~1832-? Bloemberg H. ~1854-? Telder A. Jr. ~1864-? Ubels R. 1889-? Postma J.L. 1879-? Rijksweg 93 (Rooderburg) Popken ? 1904-1957 Hoofdweg Frey Hendrik O. ~1862-1895 Tigelaar Merk 1895-1933 Polakkenbrug Tigelaar J. ~1938-? Kloosterveen Klaassen Cornelis ? Offereins Hendrik Cornelis ~1794-1865 Naber Arend 1866-~1900 Naber Elzo ~ 1900-1928 C 22 Naber H. ~1936-? Fokkens M. ~1900-? Knot H. ~1900-? Vaartweg (Wittewijk) De Vroome W. ?-1920 Stuifzand H. 1934->1949 Veenhoopsweg Wieringa H. ?-1922 Wiersema G. 1922-? Veenhoopsweg 45 Keizer Kornelis Albertus ~1915->1949 bij Grietmanswijk Jansen Koerts Koert ~1846-1856 Grietmansbrug Tigelaar J.S. & H. 1935-?

SPIER De Steegde 2 Hummel Albert 1938-1978?

SPIJKERBOOR Aalders, R. ?-?

STEENBERGEN (ZUIDW.) No. 2 Steenbergen Roelof Lucas ~1760-?

STEENWIJKSMOER Naber A. ~1924-?

TAARLO Palthe R. 1921-1924 Draaijer Roelof 1924-1952 Dijks Albert 1952-~1958

TWEEDE EXLOËRMOND Zuiderdiep 9 Boers H. ~1940->1944 Boers L. Hzn. ?->1950 ? Plat H. ~1942->1944 Zuiderdiep 216 Hoving A. ~1942->1944 Arends ? Smit Jannes ?-1908 Zuiderdiep 219 Winter ?-1914 Zuiderdiep 337 Klompsma W. ~1919 ->1944

TYNAARLO Dorpsstraat 55 Douwes Anne 1905-1908 ? 1926 Smidts Petrus 1926-1943 Smidts Sander 1943-1975 Hageneind 6 Palthe R. 1921-1926 Naber Frederik 1926-? Naber zoon ?-~1975 Schoolstraat 11 Douwes Anne ?-1904 Zuidlaarderweg Reitsma ? ?-?

UFFELTE Dorpsstraat 38 Kloeze Jan 1860-1890 Kloeze Harm 1890-1920 Kloeze Hendrik 1920-1966 Rijksweg 162 Lotterman Harm 1912-1938 Beckeringh Jan Jacobs, Hzn. 1938-1960

VALTHE Schoolstraat Snijders E. ?-1922 Runge C.W. 1922->1952 Velzing Egbert Sjoerds ?-~1900 Velzing Martinus ?-~1930 Steenstra K. 1940->1944

VALTHERMOND Zuiderdiep 561 Timmer Adolf 1900-1933 Reckers Johannes Bernardus ((Jan) 1933-~1970 Zuiderdiep Plaats 9 Westen Ferdinand J. ?-1928 Zuiderdiep 518 Drenth Arend (Auke) 1928-1939 Drenth Jan Bastiaan 1939-1994 Zuiderdiep 295 Klok Jacob 1910-1917 Zuiderdiep 38 Klok Jacob 1917-1965 118 A Pranger Jan Sr. ~1900-1938 Pranger Jan Jr. 1938->1944 van Vondel M. ?->1944 Pot A. ?->1944 Slikkers E. ~1900->1944 Twikkler G. ?->1944 Pietersen P. ?->1944 De Jonge L. ~1940->1944 Dik G. ?->1944 Rienmijer D. ?->1944 Swart Johannes Bernardus ~1942->1944

VEENDIJK Veendijk 41 Knol Hendrik ?->1945 Matter Lucas Matter Peter ~1875-? Matter Marginus ?-? Veendijk 58 Matter Lucas 1940-?

VEENHUIZEN Nijboer Geert 1854-1859 "De Werf" Van Kleef J.F. ?-1921 Schraag J.F. 1922-?

VEENINGEN Nr. 55 Baas Jacob ?-? Westerbeek Roelof ~1933->1935 Kooiker Hendrik ~ 1920-?

VLEDDER Vledder 13 Beuker Willem 1859-1903 Zwier Klaas 1875-1896 Santing Roelof ?-1930 Kloeze Harm Jans 1859-1864 Kloeze Jan 1864-1876 Dorpsstraat 32 Van de Boer Hans 1907-1935 Haar Hendrik 1935-1952 Vleems Rieks 1953-1979

VLEDDERVEEN Brouwer Klaas ~1934->1944

VRIES Oude Asserstraat 36 Staal Hendrik 1885-1913 Nijborg Harm 1913-1921 Zondag Thijs 1921-1935 Kuiper Sibold 1935->1938 Uffen Piet ?-1968 Nijborg H. 1919 -? Zondag T.H. 1919-? Veltmansdijk, Zondag Thijs 1935-1948? later Raadhuisplein 2 Zondag Geert 1948?-? Molenstraat 6 Klooster Lucas 1860-1866 Klooster Hendrik 1881-1913 Nieuwe Rijksweg 16 Doorten Jacob (Job) 1934-1967 Doorten Jan 1967-1977 onbekend Roelofs Reine 1773?-? Staal Roelof R. & Lambert Reines ?-~1845 Staal Riene Lamberts ~1845-1860? Schultestraat 10 Staal Roelof R. 1860?-1874? Staal Jan 1874?-1880 Staal M. en Zonen ?-1925 Staal Riene en M. (Gebr) 1925-1954 de Jonge Klaas 1954-? Suudbrink 29 Aling Hendrik 1855? -? Aling Albert ?-1921 Timmerman Harm 1921-1949

WACHTUM Bielefeld* Albert ~1811-? Bieleveld Jan Hendriks ?-1880 Scholten Roelof ?-~1920 Scholten Henderik ~1920-1927 Schepers Henk ?-?

WAPSE No. 102 Vos H. ~1940 ->1948 Ten Darperweg Santing Roelof ~1927-1930 Santng Jannes 1930-1965 Santing Roelof 1965-?

WAPSERVEEN Midden 123 Faber Frederik 1881-1924 Faber Jan 1924-1942 Faber Johan 1942-1970? naast Midden 145 Busscher* Frederik Emanuel 1829-1840 Busscher Evert Frederik Emanuel 1840-1850 Busscher Frederik 1850-1860 Busscher Jan 1860-1880 Busscher Fredrik 1880-1900 Midden 168 Van den Boer Hendrikus 1906-1919 Roubus Hendrikus Jacobus 1919-1920 De Vries Marten 1920-1947 Vredeveld Jan 1947-1960

WEERDINGE Kruize Kier 1863-1897 Dorpsstraat 27 Bieleveld Rudolph 1902-1957 Bieleveld Ep 1957-2012

WESTDORP Kruize R. ~1938->1951

WESTERBORK Aelers (Smit) Lammert ~1734-? Sikkenga R. ~1906-? van de Boer H. 1906-? Beek Joh. ?-1908 Kramer Albert 1905-1912 Zwiers L. ~1930-1935 (Ook hotel) Boer Jan ~1921-1928 Oosteinde A 161 B Naber Hendrik 1928->1950 Kwint Roelof 1908-1931 Kwint Hendrikus Cornelis 1931->1939 van Halen Otto ?->1948 Westeinde 49 Nijlunsing H. 1947->1950 Oosteinde Ziengs Frederik 1919-1921 Zuidbrink Rabbers E. (Jans) 1935-?

WESTERVELDE Bastiaans Jan 1697-? Jans Gerrit Gerrits Jan ?-1799 van de Velde K. ~1938-? Kwint J. ?->1942

WEZUP Kalverstraat Jeuring Henderiekus 1933-1939 Wezuperstraat 19 Jeuring Henderiekus 1939-1958 Kiers Agienus 1960-1975

WILHELMINAOORD Oranjelaan Boterman L. ?-1937 Beugeling Hendrik 1937-?

WINDE Kroeze Adam 1888-1929?

WIJSTER Klooster Pouwel Hendriks 1854-1890? Klooster Klaas 1890?-1893? Klooster Willem 1914?-1940 Mulder Klaas 1940->1949 Hoofdstraat (kruising) Smit S. 1895-~1943 Smit Willem ~1943->1948

WITTELTE Wittelderweg 25 Kloeze Jan 1929-1960 Kloeze Harm 1960-2007

WITTEN Kok H. Hzn. 1931-1938 10a Dolfing B. ~1938-1949 Schultinge H.J. 1949->1950

WITTEVEEN Mr. Harm Smeengew 42 Jansen A. ~1935-1943 Seubers ?-? Ziengs ?-? Snoeijing ?-?

YDE Duinstraat 5 Nijenhuis* Geert Willem 1805-1857 (v/h Niehaus) Norgerweg 106 Medema Sikko 1914-1920 Scheepstra Jan 1920-~1950 Scheepstra G. ~1950-1975 Scheepstra K. 1975-1978 Scheepstra K. en Jan 1978-1987 heidehut Norgerweg Smit Hendrik 1890-1899

ZEIJEN Hoofdstraat 17 Lanting Hendrik 1925-1968 Zuiderstraat 1 Tolner Harm 1916-1939 Tolner Egbert 1939-1941 Tolner Geert 1941-1972

ZORGVLIED Santing J. ?-1949

ZUIDBARGE Stulen* Jan Harm 1840-1873 Stulen Klaas 1873-1891 ? Velzing Hendrik 1879-~1920 Zuidbargerstraat 131 Ziengs Frederik (Frits) 1921-1938 Ziengs Gerard (Geert) 1938-~1970

ZUIDLAREN Esweg Paas ?-? Paas Jr. ?-? Bruins Kars ~1880-~1917 Diemer Rudolf ~1917->1922 Bruins Jacob Jan en G. >1922->1941 Koningstraat 3 Bruiningmeijer Jan en Maarten ?-? Klompsma H. ?-? Tissingh Piet ?-? Kruize Jan Jans 1790?-1814? Kroeze Egbert ?-? Klinkhamer E. ?-1884 Driesens P. ~1871-? Driesen Frans ~1904-? Folkers J. ~1913-1927 Ruchti J. ?->1948

ZUIDVELDE Wolfers M. 1933->1941 Wiering Geert ?-~1980

ZUIDWOLDE Echtenseweg 145a Smid Roelof Willems 1825-1840 Hooyer Harm ~1905-? Seubring ?-1910 B 199 Baas Johannes 1910-1938 Echtenseweg 5 Baas Jacob en Aaldert 1938-1963 Baas Jacob en Johan 1963-1968 Hoofdstraat 79 Smit Jan Roelofs 1844-1850 Kuiper Jb. ~1868 Hooijer Harm ~ 1900-~1905 Bieleveld Berend ~1905-? Bieleveld Jan Hendrik ?-1959 Hoofdstraat 112 van 't Zand Hendrik 1959-2012? Hooyer Harm ~ 1880-~1900 Kleiboeker ~1888-? Hoofdstr./Tonckensstr. (Kerkenbosch) Pot Evert ~1918-? Pot Harm ?-?

ZWEELOO Zwolse lijst 1475 Smyt Brant ~1420-~1475 De Wheem 2 Masselink Hendrik 1896-1938 Masselink Berend 1938-1975 Masselink Lucas 1975-2016 begin Tonckensstraat Kroeze Egbert Johannes 1825-1840? Kroeze Johannes (Jan) 1840?-1876 Folkers (Smit) Wolter 1630-1655 Ibinge Wolters (Smit) Folker 1655-1706 Folkers (Smit) Jan 1706-1732? Sikking Harm Maats ~1719-? Sikkinge Hendrik ?-1741 Sickinge Harmen 1741-1757 Sickinga Lucas 1757-1778 Sikkenga Willem en Geert ?-1847 Sikkenga Johannes en Lucas ?-1883 Klooster Willem 1883-1924 Gaasbeek W.F. ~1932-?

ZWIGGELTE Zwiers Hilbert ~ 1918-1928 Schuring Hendrik 1928-1964 Schuring Hillegienus 1964-1968

ZWINDEREN Brinkweg 3 Klaassen Hendrik Jan 1877-? Klaassen Hendrikus (Rieks) ? ?-? Klaassen Hendrik Jan ?-1965.