Namen van de Drentse smeden per plaats per smederij.

Veel smeden kwamen in de eerste helft van de 19e eeuw uit Duitsland. Deze hebben een * achter hun naam.

PLAATS (E-H) - ADRES SMEDERIJ - ACHTERNAAM - VOORNAAM - BEGINJAAR - EINDJAAR

Laatste versie 28-03-2019

ECHTEN Echtense molen Greving G. ~1860-~1899 Seubring H. ~1899-? Zuidwoldigerweg 19-21 Baas J. 1910-1938 Baas Johan en A. 1938-1963 Baas J. 1963-1968 ? Nijstad H. Jr. 1934->1948

EELDE Hooiweg Hindriks Wessel ?-1774 Alberts Hendrik 1774-? Smit Albert Hindriks ?-1807 Cazemier Hinderikus ?-1856 De Drift Smit Frans Jannes 1808 nr. 47, hoek Hoofdweg Kramer Jan 1807-1823 Westerborn ? Luinge Albert 1863 ? Oosting J. 1909 ? Hoofdweg Steringa K. ~1858 ? Steringa Kornelis (Kees) ? >1929 ? Palthe ~1939 ? Hoofdweg 107 Dekker Berend H.G. 1929-1969 Mulder R. 1969-2005

EELDERWOLDE Groningerweg 104 Sluiter Geert ? ?

EEMSTER Eemster 3 Kamphof Willem en Lambert ~1920-1931? Kamphof Andries 1931?-1966 Koeling Alb. B. ~1938 ->1949

EEN Hoofdstraat 30 Harmsen Jan 1911-1946 Hoofdstraat 2 Coopman Geert 1927-1940 Giezen Jan 1940->1959 Boerema E.?-1921

EERSTE EXLOËRMOND No. 74 Boers Hilbert ~1900-? Hilberts Harm ?-1938 Hilberts Jan 1938-1975

EES Hovenkamp J. ?-1934 Everts Willem 1934-1964 Zinger Tinus 1964-?

EEXT E131 ? gebouwd in 1850 wie? Middenstraat 2 Jansen Hindrik 1889-1926 Jansen Willem 1926-1930 Greving L. 1930-1932 Auwen Berend 1932-1940 Zinger Martinus (Tinus) 1941-? Zinger & Bosma Firma M. ?-~1960 Dijkstra Willem 1932-? Hofsteenge Tinus ?-? Stationsstraat 1 Kamps Willem en Bastiaan ~1938-? Kamps Geert ?-1957

EEXTERVEEN "Dwarfforge" Jager Bert 2007-?

EEXTERVEENSCHEKANAAL Tonkes J. ~1906-?

EEXTERZANDVOORT Bakker G. 1931->1937

EKEHAAR Hoofdstraat 27 Wold Albert 1918-1955 Suichies Hendrik 1955-~1990 Hoofdstraat Wekema Tieme 1942-1952

ELIM hoek Nieuwlande Ruiter I. ~1930-?

ELP Zuiderweg Geert 1912->1948 Schaaphok Wildrik ~1940-? Peeks Joh. ~1940->1942 ? Seubers Koop ?->1950 Hartman Geert ?-1965 Kort Rieks 1965-1966

EMMEN Venegeertsweg 3 & 5 Naber Gerrit Jan 1850-1894 Naber Albert 1894-~1929 Naber Gerrit Jan ~1929-1950? Naber Albertus 1950?-1954? # 5 (kad.kaart 1832) Smits Herman 1612-1630 Smits Roelof (Olde) 1630-1645 Smits Herman (Harm) 1654-1706 Smits Warner 1706-1745 Smits Roelof Warner 1745-1769 Smits Jan Warner 1748-1764 # 10 Sectie 1059 bis Ottens Harm 1672-1698 Smits Willem Remmelts ?-1685 Smits Roelof Remmelts 1685-1696 Tijben Gerrit 1698-1740 Buter Jan Harms 1820-1830 # 29 Deuring 2 Jurriens Roelof 1691-1695 Roelofs Mr. Harm 1705-1715 Deuring Jan 1724-1784 Smits Roelof 1804-? # 36 Oldesmits Hindrik 1691-1705 Stratensmits Harm 1691-1736 Stratensmits Jan 1742-1767 Stratensmits Jan en Hindrik 1748-1749 Stratensmits Harm 1774-1807 # 39 Smits Mr. Herman 1654-1672 Smits Roelof 1672-1691 Nijesmits Hindrik Roelofs 1691-1705 Smits Mr. Harm 1708-1737 Smits Lambert 1720-1738 Smits Geert Warners 1742-1764 Smits Wolter 1774-1798 Smits Geert Jans 1804-1807 # 43 en # 44 Smits Olde Harm 1672 Smits Derk 1674-1693 # 51 Sectie C 1009 bis Smits Roelof Hindriks 1725-1738 Lannewes* Geert Coerts, alias: Nijesmits Geert 1742-1794 Nijesmits Jan en Geert 1797-1798 Smits Jan Coops 1801-1837 Kroeze Jan Jans 1837-1880 Kroeze Egbert 1880->1906 Huizingsbrinkweg 65 Bos ?-? Oldenbeuving ?-? Munsterscheveld MV 107 Deiman H..G.T. 1933 -? Noordbargerstraat 91 Albers ?-? (v/h Zandsteeg) Staal Herman ~1880-1952 (Noordbarge) Bokhorst 1952-? Stationsstraat  Harwig ?-? Westenesscherstraat 91 Klinkhamer Geert ~1942->1960 Westerstraat 2 Nijenbrinks Warmold (Wap) 1910?-? Nijenbrinks Barend ?-1980 Westerstraat Sectie C 4456 Kruise Roelof 1885-1930  Wilhelminastraat 69-71 Berends W. ~1908-~1916 Berends Haijo ~ 1916-1936 Emmerschans Smit Jan ~1939-?

EMMER-COMPASCUUM Pragt Martinus 1885-? Deiman H.G.F. ~1940->1945 West Doorsnee Noordzijde 124 Weinans Martin 1911-1958 No. 11 Smilde L. ? 1938 (Erfscheidenveen) Scholten G. 1938-? Kanaal A Noordzijde 93 Eisenga S. ?-1938 Eisinga J. 1938-? Fa. Snik en Bulle R.Snik & W.Bulle ?-1924 Kanaal A Noordzijde 122 Pot H. en J. ?-? Kanaal B Zuidzijde 228 Hesseling Harm Klaas 1914-1990?

ERICA Kerkweg 109 Töller* Johan Hendrik 1868-? Töller J.G. ~1926-? Kerklaan Berndt ? ?-? No. 358 Velzing Hendrik 1920?-~1960 naast café Beuker Hof Pieter 1908?-1917 Hof Gerrit 1917-1974? Verlengde Vaart NZ 58 Roosken Willem 1920-1950 Roosken Benny 1950-1991 Verlengde Vaart ZZ 84 Smit ? ~1935-?

ERM Stokking* Hindericus (Hendrik) ~1836-1847 Oosterlangen 8 Tijben Roelof 1910-1958 Tijben Herman 1958-1976 Blancke G.A.J. ~1903-1925 Oldenbeuving H. en B. ~1942-?

EXLOO Zuiderhoofdstraat 23 Waarsing Geert 1878-1889 Waarsing Hendrik 1889-1902 Venekamp Hendrik Rudolfs 1902-1907 Hallenga Hendrik 1907-1946 Geertsema Jan 1930-1964 Zuiderhoofdstraat 20 Stevens Roelof 1800?-1810 Nagelder(s) Koop Hindriks 1810-1825? Nagelders Jan Wolting 1825?-1847 Waarsing Geert 1847-1878 Meerweg Geugies Berend 1879-1898 Groeneveld Willem 1898-1915 Hoofdstraat 24 Groeneveld Willem 1915-1943 Nijboer Hendrik 1943-1974 Fabrieksstraat Sanders Albert (Ab) 1938-1968

EXLOËRKIJL Tuinbouwstraat 11 Plat H. ?-?

FLUITENBERG Spoelder Johannes ~1907-1933 Dragt G. 1933->1941

FREDERIKSOORD van den Berg F.C. ~1868-?

GASSELTE Smit Berent Harmens ~ 1700-? Smit Berent ~ 1718-? Kroeze (Kruize) Jacob Kiers 1830-1878 Kroeze Jan Johannes ?-? Kruize Kier Jans ~1800-? Kruize Hendrik Kiers 1818-1864 Haandrikman J.H. ~1947-? Jan Hugeslaan 2 Mennega Roel 1937->1948 (ontwierp MeGa tractor) Kerkstraat 9 Van der Schoot Albert ~1902-? Van der Schoot Piet ?-? Van der Schoot Albert ?->1946

GASSELTERNIJVEEN Smit Lubbert Lubberts Jan ?-1699 Winkelman Harmannus 1849-? Kroezenga Geert 1882-1920 Osinga Hindrik 1889-1918 Hoofdstraat 169 Rijnberg ? 1935-? Rijnberg H. ?-1958

GASSELTERNIJVEENSCHEMOND Osinga Jan 1920-1965 Noordzijde 226 Naber Elzo 1920-1967

GASTEREN Brink 5b Van der Woude Johan ?- heden Westeinde 12 Palthe E. ?-1911 Reitsema Lammert 1912-1913 Reitsema L.D. (Lou) 1913->1946 ? Kuper Lute ~1935-1960 de Lange Piet 1960-1990

GEES Beerents Claas ~ 1740-~1785 Boetting Harm Clasen Smit ~1785-? Beek Willem ?-1853 Eisen H. ~1908-1915 B 29 Bussemaker* Garrit ?-1909 Bussemaker Lambertus "Barts" ~1909-1937 Lanting Johannes 1935-1948 Klaassen Bernardus ~ 1903-~1950

GEESBRUG Koopman Albert ~ 1952-~1985 Coevorderstraatweg de Vries ?

GIETEN Sikking Lucas ~1668-? Smidt Hindrik Egberts ~1672 Smidt Egbert Hindricks ~1687-? Swart Jan Willems ~1740-? Tuin Wicher Geerts ~1788 Boekholt Everwijn Victors ~1715-1734 Otto Everwijns Boekholt Smit 1734-1767? Nijensmid Arent Hendriks 1767?-1830? ? de Leeuw J. 1879-? 49-51 Kroeze Johannes Jans 1780-1836 Kroeze Adam Johannes 1836-1844 Kroeze Johannes Adam 1844-1865 Kroeze Adam 1865 1889 Kroeze Johannes 1889-1899 Stationsstraat Kamps Jan ? Brink Dijkhuizen Harm Rijkent 1915-1926 Dijkhuizen Roelf 1926-1953 Sloots Geert 1926-1953 Dijkhuizen Hennie Rijkent 1953-1996 Achter 't Hout 14 Huising Johannes Hinderikus ?-? Huising Gerardus Hermannus ?-? (Gradus) ? Jansen H. ~1922-? Achter 't Hout 2 Felix Albertus ~1926-? ? Bakker ?-? Spekstoep Ottens G. (Roel) ~1927 Ottens H.B. >1946

GIETERVEEN sectie B 176 Kersten* Johan Heinrich 1840-1875 Kersten Jan 1875-1904 bij Bareveld Schutrup W. ?-1886 De Hilte Maagd J.R. ?-1909 F9 Matthijssen W. 1909->1947 ? Posthuma J. ? 1901-? Kremer Berend ? ? ? Postema J. Jr. 1933->1946 Broek 62 van Dam Berend 1925-1958

GROLLOO B 18 Gommer* Hendrik 1841-1875 Van der Woude Jacob 1875-1881 Nijboer Berend 1881-1883 Offereins Jacob 1883-1886 ? Stevens W. 1875-? Hoofdstraat 14 Kroeze Jan en Albert 1890-1958 Kroeze Albert en Jan 1958-1966 Dilling Roelof 1966-1979 Oosterend Dilling Roelof 1979-1998 Amerweg 5 Reinders Hendrik 1934-1960? Reinders Albert 1960?-?

HAAKSWOLD Haakswold 47 Mulder R. 1996-heden

HAVELTE Dorpsstraat 7 Schuurmans Arend 1928->1938 De Wal Molenkampweg 1 Lotterman Harm 1844-1876 Lotterman Meeuwes 1876-1877 Lotterman Willem 1877-1924 Grooters Anne 1924-1930 Faber Frederik 1930-1956 Faber Jan ~1898 ? De Vries K. ~1906-? Uffelterkerkweg 3 Mulder ? Jac. ~1912

HIJKEN Oranjekanaal ZZ 11 Smit Jan Roelofs 1850-1875 Smit Roelof Jans 1875-1896? Vegter Jurjen 1896?-1900 C131A Koops Jan 1900-? Koops Anton Geert ?-1936? Dorpsstraat 14 Koops Anton Geert 1936?->1950

HIJKERSMILDE Naber Arend ? 1898? Naber Jacob 1898?-1924? Naber Arend 1924?-~1934 Naber H. ~1934 ? Stuifzand H. ~1943-? bij scheepshelling K.F. Bloemberg ?-? Roelof Hendriks ?-1832 Bloemberg Hendrik 1832-1861 bij Leembrug Posthumus G. (N.T.M) ~1937 ? Ruiter I. ~1939

HOLLANDSCHEVELD ? Kloeze ? ? 1883 ? van Arke Jacobus ? 1884 Borggreve J. 1885 ? Klooster F. ~1896 Het Hoekje 7 Venema Jannes 1933-~1952 Knegt Roelof ~1952-1970 ? De Graaf J. ~1937 ?

HOOGERSMILDE Rijksweg 171 Ringenaldus G. ?-1923 Tigelaar Leffert 1923->1949 ? Wanningen H. ~1855-1886 Wanningen J.H. 1887-? Wolf G. ~1868-? Kwint R. resp. Gebr. ~1933->1951

HOOGEVEEN ? Smit Jan Egberts van Ruijne ~ 1685 Smit Jan Jans van Ruunen ? Smit Hendrik Jans v. Ruinen ?-? Botter A. ~1911-? Hoofdstraat 132 Meppelink Dirk 1939-1963 Meppelink Willem 1963-1972 Sloodse Rot, Sijders ?-? Smit Jannis Alberts 1766-1794 Slood 240 Sijders Harm 1794-1801 Sijders Albert 1801-? De Huizen 580 Sijders Harm 1801 ? Sieders Johannes Harms ~1852-1862 Sieders Harm 1862-1885 Noordeinde Sieders Sikko 1885-1923 Hoofdstraat 6, 6a, 8 Venema Jan & Zn. 1923-1970 (v/h Brink) Meppelink Willem 1972-heden? Hoofdstraat 10 Lambers L. Lzn. ? 1937 Lambers L.C. 1937-1939 Wester Rot Vohwinkel Adriaan Everts ? 1780? Hollandsch Rot Vohwinkel Willem Adriaans 1780? Vohwinkel Adriaan 1818?-? Steen W. ~1860-~1887 Steen J. ~1887-? Alteveerstr. 48 Klooster Evert 1880 Klooster H. (Gebr.) ?-1935 Klooster Roelof Hzn. 1935->1941 Klooster Hendrik >1941-? Van Echtenstraat 55 Wind ? >1964 Het Haagje 116 Krom Willem Hendrik 1872 1901 Krom W. >1947 Haagje Kip Jan Azn. ~1860-~1892 waar? Tiegelaar Hendrik ~ 1812 ten Cate Lucas Willems ~ 1812 Bosman Albert Jans ~ 1812 Zuidwoldiger Rot (Molendijk) Smit Egbert Hendriks ~ 1755-1777

HOOGHALEN "De Zweetdroppel" Wold Hendrik 1897-~1942 Venema E.B. (Bertus) ~1942-~1949 ? Elslo Johannes 1938-1950 Elslo Johannes 1950 ?